KLAUZULA INFORMACYJNA

II Festiwal matematyczny

W marcu obchodzony jest Światowy Dzień Matematyki. Po raz kolejny w naszym przedszkolu odbył się II Festiwal Matematyki.

Do festiwalu zaproszone zostały dzieci uzdolnione matematycznie w wieku 6 lat z grupy Kotków,  Słoneczek, Krasnali, i Tygrysków oraz delegacje dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 26, 192,200,215. Festiwal odbył się pod hasłem „Matematyka się liczy!”, a głównymi celami konkursu było stworzenie możliwości zaprezentowania umiejętności matematycznych , logicznego myślenia oraz umiejętności kodowania , także uczenie współpracy w zespole podczas wykonywania bardziej skomplikowanych zadań.

Festiwal rozpoczął się od powitania reprezentantów poszczególnych grup przez prowadzące, zapoznanie uczestników z zasadami oraz przygotowanymi pomocami dydaktycznymi.

Pierwszą konkurencję rozpoczęłyśmy od budowania wież z odpowiedniej ilości klocków, następnie dzieci mogły wykazać się umiejętnością dodawania i wyznaczania sumy. Następnie dzieci miały wykonać kubeczkową matematykę- czyli ustalić wynik dodawania lub odejmowania i ustawić tak plastikowe kubeczki, aby odwzorować powstała na papierze wieże.  Kolejne zadanie „Rysowanie pod dyktando” wymagało dobrej orientacji w przestrzeni oraz prawidłowego rozpoznawania strony lewej i prawej. Dużo radości sprawiło dzieciom zadanie wykonywane na czas, polegające na jak najszybszym dobieraniu kolorowych skarpetek w pary i powieszeniu ich na suszarce. Nie zabrakło również kolejnych zadań związanych z kodowaniem. Podczas konkurencji pt.: „Zakodowana jabłonka” dzieci na podstawie usłyszanego wierszyka musiały ułożyć z kubeczków jabłonkę. W czasie konkurencji pt.: „Zaszyfrowane kwiaty” dzieci na podstawie strzałek kierunkowych musiały odkodować nazwę wiosennego kwiatka.  Przedszkolaki bez problemu poradziły sobie także z niełatwymi zadaniami tekstowymi. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książkowe nagrody związane z kodowaniem.

Święto Matematyki stało się również doskonałym pretekstem do konkursu matematyczno – plastycznego pt.: „Wiosna na okrągło i kwadratowo”, który polegał na stworzeniu pracy o tematyce wiosennej wyłącznie przy użyciu kół i kwadratów. I miejsce zajął Kacper Ulicha, II miejsce zajęła Amelka Piotrowicz, a III miejsce przypadło Szymonowi Stańczakowi. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe, dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie!