Dogoterapia w naszym przedszkolu
Dogoterapia to metoda wykorzystująca wyjątkową więź łączącą człowieka i psa. Rolą czworonoga jest motywowanie osoby do udziału w zajęciach, ćwiczeniach i aktywnościach, które mogą poprawić jej zdrowie. Kontakt ze specjalnie przeszkolonym psem może również zmniejszać stres, wspierać koncentrację i kontrolę nad emocjami, umożliwiać przełamanie różnych lęków czy poprawiać samoocenę.
Kontakt podczas spotkania jest bardzo obciążający dla zwierzęcia. Dlatego psy do dogoterapii muszą charakteryzować się określonymi cechami. W pracy czworonoga niezwykle ważne są przede wszystkim łagodne usposobienie, przyjazne nastawienie do ludzi i innych psów, tolerancja i cierpliwość oraz duża przewidywalność zachowania.Do celów terapii najczęściej wybierane są labradory i goldeny, nowofundlandy oraz spaniele.
W przedszkolu mieliśmy okazję spotkać się z nowofundlandem i jego wykwalifikowanym opiekunem. Ze względu na wspomniane powyżej duże obciążenie dla psa, jednego dnia w spotkaniu może uczestniczyć tylko jedna grupa przedszkolna. Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w zajęciach.