I Festiwal Matematyki pt.: "Matematyka się liczy!"

W marcu obchodzony jest Światowy Dzień Matematyki i z tej okazji w naszym przedszkolu odbył się I Festiwal Matematyki oraz konkurs plastyczno – językowy „Matematyczna koszulka”.

Do festiwalu zaproszone zostały dzieci uzdolnione matematycznie w wieku 5 – 6 lat z grupy Żabek, Słoneczek, Krasnali, Nutek, Tygrysów, Kotków i Biedronek. Nasz festiwal odbył się pod hasłem „Matematyka się liczy!”, a głównymi celami konkursu było stworzenie możliwości zaprezentowania umiejętności matematycznych i logicznego myślenia, a także uczenie współpracy w zespole podczas wykonywania bardziej skomplikowanych zadań.

Festiwal rozpoczął się od powitania reprezentantów poszczególnych grup przez prowadzące, zapoznanie uczestników z zasadami oraz przygotowanymi pomocami dydaktycznymi.

Pierwszą konkurencję rozpoczęłyśmy od budowania wież z odpowiedniej ilości klocków, następnie dzieci mogły wykazać się umiejętnością dodawania i wyznaczania sumy. Dużego skupienia wymagało zadanie pt: „Ułóż to, co usłyszysz”, polegające na rozkodowaniu zaprezentowanego przez prowadzącą rytmu i ułożeniu go na stoliku za pomocą przygotowanych pomocy dydaktycznych. Kolejne zadanie „Rysowanie pod dyktando” wymagało dobrej orientacji w przestrzeni oraz prawidłowego rozpoznawania strony lewej i prawej. Dużo radości sprawiło dzieciom zadanie wykonywane na czas, polegające na jak najszybszym dobieraniu kolorowych skarpetek w pary i powieszeniu ich na suszarce. Nie zabrakło również zadania związanego z kodowaniem. Podczas konkurencji pt.: „Zaszyfrowane zwierzęta” dzieci na podstawie strzałek kierunkowych musiały odkodować nazwę tajemniczego zwierzątka. Nasze zdolne przedszkolaki bez problemu poradziły sobie także z niełatwymi zadaniami tekstowymi, a także z stosowaniem w praktyce określeń czasowych.

Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale i już nie mogą się doczekać kolejnej edycji Festiwalu Matematyki!

Podczas Festiwalu rozstrzygnięty został również konkurs pt.: „Matematyczna koszulka”, który polegał na stworzeniu koszulki z hasłem w języku angielskim lub polskim promującym matematykę. I miejsce zajął Mateusz Szkobel, II miejsce zajęła Paulina Grzegoryczk Carreon, a III miejsce przypadło Piotrkowi Patora. Wszystkie koszulki były bardzo pomysłowe, dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie!